Začalo Sčítání 2021, potrvá do poloviny května

V termínu od 27. března do 11. května 2021 probíhá, pod záštitou Českého statistického úřadu a ve spolupráci s Českou poštou, povinné sčítání lidí, domů a bytů v České republice.

Jak bude sčítání probíhat?

Sečíst se můžete dvěma způsoby:

 • Online sčítání
  Online sčítání začíná po půlnoci 27. března. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na webových stránkách www.scitani.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou naleznete v Google Play i App Store pod názvem „Sčítání21“.
  Pokud se do 9. dubna nesečtete prostřednictvím internetu, budete muset vyplnit listinný sčítací formulář.
 
 • Sčítání listinné
  Kdo se nesečte online, má zákonnou povinnost od 17. dubna do 11. května 2021 vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář.
  Získáte ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře (v Mníšku to bude zaměstnanec České pošty – jejich seznam najdete ZDE), který se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Sčítací komisaři mají viditelně umístěný průkaz a mají povinnost se na požádání prokázat svým osobním dokladem (například občanským průkazem).
  Vyzvednout formulář a obálku si můžete také sami na kontaktním místě sčítání (v Mníšku to je Česká pošta, Skalecká 2).
  Vyplněný formulář v obálce odevzdáte na poště nebo vhodíte do poštovní schránky. Obálka s logem Sčítání 2021 má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma.
 

Sčítání 2021 je zdrojem unikátních informací o životě v naší zemi. Získaná data mohou pomoci při plánování opatření, aby se v Česku žilo lépe, například při řešení nedostatku volných bytů, nabídky vzdělávání v místech, kde chybějí potřebné profese, nebo zavedení vlakových a autobusových spojů. Pomáhají při zajištění kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při tvorbě protipovodňových opatření i hasičům při jejich zásazích. Lidé by také neměli váhat s vyplněním příslušnosti k církvi nebo vyznání.
Naposledy se sčítání konalo před 10 lety.

Účast na sčítání a s tím související vyplnění dotazníku je POVINNÁ pro všechny, kteří mají v Česku trvalý či přechodný aspoň 90denní pobyt nebo azyl.
Pokud však svůj formulář, ať už v jakékoli formě nevyplníte nebo ho nikdo nevyplní za vás, hrozí vám pokuta 10 tisíc korun.
Lidé by také neměli váhat s vyplněním příslušnosti k církvi nebo vyznání.

Veškeré informace ke Sčítání 2021 najdete na stránkách www.scitani.cz.

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content