Vzpomínkové akty k 78. výročí ukončení 2. světové války

Dnes si připomínáme 78 let od ukončení 2. světové války, nejtragičtějšího konfliktu v dějinách lidstva, během kterého zahynulo 62 milionů lidi. Z toho přes 340 tisíc obětí bylo z území předválečného Československa.

U příležitosti tohoto významného výročí položili členové Rady města Mníšek pod Brdy, starosta Petr Digrin a místostarostky Daniela Páterová a Hana Kotoučová, věnec a květiny v českých národních barvách u čtyř pomníků na území našeho města.

Poklonili se památce všech vojáků spojeneckých armád (zejména pak Sovětského svazu, Velké Británie, USA a řady dalších), kteří v zájmu porážky hitlerovského Německa zaplatili daň nejvyšší, svůj život.

Poklonili se všem, kteří se v roce 1939 nesmířili s německou okupací Československa, podařilo se jim z vlasti včas odejít a zapojit se do války v rámci armád protihitlerovské koalice. Za svou vlast, za svobodné Československo, umírali v těžkých bojích na poušti u Tobrúku, v mrazech u Sokolova, ve slovenských horách při Slovenském národním povstání, ale také například v leteckých soubojích nad Anglií.

Poklonili se všem, kteří za hranice neodešli a zůstali na území tzv. Protektorátu Čechy a Morava a proti okupantům bojovali v rámci domácího ilegálního odboje. Po odhalení jejich činnosti je pak čekala téměř jistá smrt, které předcházelo nelidské týrání při gestapáckých výsleších v pražské Petschkárně či brněnských Kounicových kolejích a potom další utrpení v nacistických věznicích a koncentračních táborech jako byly Terezín, Mauthausen či Buchenwald.

Oběť všech těchto hrdinů nebyla marná, byla naplněna 8. května 1945, kdy válka v Evropě skončila a Československo bylo osvobozeno.

Za to vám všem patří naše vděčnost a poděkování. Bez vás bychom tu nebyli!

NIKDY NEZAPOMENEME!

U pomníku na náměstí F. X. Svobody

 

Na hřbitově u hrobu padlých rudoarmějců

 

U pomníku v Rymani

 

U pomníku na Skaleckém náměstí

 

Proslov u pomníku na náměstí F. X. Svobody

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content