Tělesně postiženým i seniorům pomáhá do patra „schodolez“

Od jara 2022 je v budově zdravotního střediska (Komenského 886) nainstalována šikmá schodišťová sedačka s elektrickým pohonem.

Úkolem tohoto „schodolezu“ je do 1. patra, kde jsou ordinace zubních lékařů a gynekoložky, přepravit osoby s omezenou pohyblivostí. Zařízení je naprosto bezpečné, je vybavené upínacím bezpečnostním pásem a má nosnost 150 kg. Pohodlí pacienta zajišťuje sklopný rozměrný sedák s opěradlem i sklopné opěrky rukou a nohou.
Pořízení šikmé schodišťové sedačky vyšlo mníšeckou radnici i s instalací na 250 tisíc korun.

“Schodolez” slouží ve zdravotním středisku od letošního jara

Jak se „schodolez“ používá?
Zájemce o použití sedačky musí nejdříve stisknout tlačítko elektrického zvonku se jménem lékaře, ke kterému jde. Zvonky jsou umístěny na zdi v přízemí, napravo od schodiště a sedačky. Dolů za ním přijde zdravotní sestra, která bude sedačku pomocí mechanického klíčku ovládat a přepravované osobě asistovat. Pacientovi stačí, když se připoutá na sedačce pásem jako v autě a pohyblivá sedačka ho do patra vyveze během jedné minuty. Při cestě sedačkou dolů pacienta samozřejmě doprovází opět zdravotní sestra.

Zařízení parkuje v přízemí vedle schodiště

„Jedná se o jeden z nápadů, který navrhli občané v rámci Participativního rozpočtu 2021. I když nápad na vybudování schodolezu v hlasování veřejnosti nakonec nevyhrál, rozhodli jsme se, že ho ve zdravotním středisku přesto vybudujeme a usnadníme tím pohyb pohybově znevýhodněným osobám,“ vysvětluje cestu k realizaci schodišťové sedačky mníšecká starostka Magdalena Davis.

Tlačítka zvonků k přivolání zdravotní sestry z ordinace pro obsluhu „schodolezu“

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content