Středočeský kraj požádal premiéra ČR o vyhlášení nouzového stavu

Na základě výstupů intenzivních jednání s vládou a vedením krajů, doporučila Bezpečnostní rada a Krizový štáb Středočeského kraje hejtmance, aby neodkladně požádala premiéra o vyhlášení nouzového stavu na 14 dní. Pouze tímto opatřením bude zajištěna jednota a přehlednost krizových opatření. Hejtmanka Petra Pecková tuto žádost odeslala dnes ve 13 hodin.

V krajích, které by o nouzový stav nepožádaly, by platila opatření ministerstva zdravotnictví v kombinaci se stavem nebezpečí, zatímco v krajích, které o nouzový stav požádaly, by platily podmínky nouzového stavu. Různé lokality by tak měly tedy různá opatření na základě různých zákonů.

V regionech, kde by platila opatření ministerstva zdravotnictví, aby byly například otevřené obchody, služby, bazény, veletrhy či lyžařské areály. Jejich provoz by bylo možné regulovat pouze podmínkami, nikoliv zakázat. Důsledkem by s velkou pravděpodobností byla turistika za nákupy, službami či sportovním vyžitím. To by zásadně ovlivnilo účinnost regionálně přijatých opatření a přispělo ke zhoršení epidemiologické situace. Na základě podaných žádostí o vyhlášení nouzového stavu v sousedních sedmi krajích se proto Středočeský kraj rozhodl o nouzový stav na 14 dnů požádat také.

Během jednání s vládou se podařilo prosadit několik úprav nouzového režimu:

  • Návrat děti do škol: deváté třídy a maturitní ročníky se vrací do škol od 1. března; následně bude předložen plán na nástupy dalších ročníků.
  • Úřední hodiny: zrušeno omezení úředních hodin na úřadech, aby byla zaručena lepší obslužnost občanů.
  • Obchody: znovuotevření obchodů bude zváženo na základě vyhodnocení vlivu nových mutací viru na vývoj epidemiologické situace.

Hejtmané ve svém dnešním usnesení mj. vládu vyzvali k přeložení pandemického zákona, a k pravidelnému týdennímu dialogu o vývoji situace a úpravě podmínek nouzového stavu.

Pokud by vláda nouzový stav nevyhlásila do dnešních 18:00, vyhlásí kraj stav nebezpečí.

 

Sdílejte na sociálních sítích

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content