Skalecké kapličky zvítězily v celostátní soutěži Památka roku 2019

Velkého úspěchu dosáhl komplex zrekonstruovaných 14 kapliček křížové cesty na Skalce. V celostátní soutěži Památka roku 2019 (v kategorii rekonstrukce do 2 milionu Kč bez DPH) byl odborníky vyhodnocen jako nejzdařilejší.

S vítězstvím v celostátním kole se pojí i odměna ve výši 50 000 Kč.

Slavnostní vyhodnocení vítězů soutěže proběhlo ve čtvrtek 18. června 2020 v budově Českého muzea hudby. Do celostátního kola soutěže Památka roku 2019 postoupil projekt jako vítěz krajské soutěže.

Opravy skaleckých kapliček byly dokončeny v roce 2017 a kromě města Mníšek pod Brdy a Středočeského kraje na ni významnou měrou přispěli také občané 100 tisíci korunami z veřejné sbírky. Osazení prázdných kapliček kamennými motivy křížové cesty zhotovil v letech 2018-2019 kameník Martin Mikula. Jím zvolený materiál i způsob zobrazení jsou plně v souladu s charakterem tohoto barokního areálu, a dotváří tak atmosféru této jedinečné kulturní památky. Kromě města Mníšek pod Brdy a místní Římskokatolické farnosti pomohla sochařskou výzdobu financovat další veřejná sbírka, která vynesla 42 490 Kč.

Cena Památka roku se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy nemovité kulturní památky, budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnoceny mohou být např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, vojenský nebo zemědělský brownfield, veřejný prostor, park.

Motivy křížové cesty jsou dílem kameníka Martina Mikuly. Foto: Petr Marhoul
Stav kapličky před rekonstrukcí
Stav kapličky před rekonstrukcí

 

Stav kapličky před rekonstrukcí

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content