Prázdninové Slovo starostky

Vážení a milí spoluobčané,
léto se ohlásilo kombinací horkých dnů a náhlých bouřek a před námi se opět rýsuje čas prázdnin a dovolených. „Okurková sezóna“ většinou přináší pocit uvolnění a odpočinku, možnost alespoň na chvíli vypnout starosti všedního dne a naplno prožívat přítomný okamžik. Všichni si ten čas zasloužíme a měli bychom si ho dopřát. Někde vzadu v hlavě již totiž určitě tušíme, že po létě přijde podzim a přinese s sebou řadu výzev. S největší pravděpodobností můžeme očekávat další vlnu zdražování, nejistotu, čím a za kolik budeme v zimě topit nebo nástup nové covidové vlny, jejíž dopady na každodenní život vyvolávají řadu otázek. Je důležité žít vědomě v přítomném okamžiku a stejně tak je důležité se vědomě připravovat na budoucnost. Ne nadarmo se přece říká, že „štěstí přeje připraveným“. Týká se to samozřejmě jak domácností, tak i firem a institucí, včetně našeho města. Jako čím dál důležitější vidím některé konkrétní projekty, které město dlouhodobě připravují na větší odolnost a soběstačnost. Díky probíhajícímu projektu energetického managementu dnes například může město rozhodovat o tom, kam efektivně investovat, aby uspořilo co nejvíc nákladů za energie na provoz, včetně svých příspěvkových organizací, tedy školek, škol a domova pro seniory. Stavební projekty na nové budovy pro svazkovou školu a novou mateřskou školu se nyní připravují v nízkoenergetickém, respektive pasivním režimu, a prověřujeme i alternativní, soběstačné zdroje tepla pro případ úplného výpadku dodávek plynu. Zároveň si uvědomujeme, že někteří obyvatelé města se mohou kvůli vzrůstajícím životním nákladům dostat do svízelné životní situace, a proto jsme zahájili spolupráci s potravinovou bankou, která bude od července poskytovat potraviny seniorům, samoživitelkám a dalším potřebným občanům. Pokud budete mít zájem potravinovou pomoc využít, obraťte se, prosím, na sociálního pracovníka města, Lukáše Říhu (tel.: 739 735 447, e-mail: lukas.riha@mnisek.cz), který bude potravinovou pomoc koordinovat.
V září nás čekají volby do zastupitelstev obcí, proto jsou na straně 5 již nyní zveřejněny informace k politické inzerci v zářijovém čísle Zpravodaje. Vývoj situace se stánkem s občerstvením na Skalce nebo komentář k budoucnosti těžkého průmyslu v Mníšku se dozvíte na straně 6.
Závěrem bych Vás ráda srdečně pozvala na tradiční Skaleckou pouť, která se letos uskuteční 23.-24. července 2022, podrobný program najdete na poslední stránce tohoto čísla.
Co dodat? Snad jen to, že všem dětem přeji nekonečné prázdniny plné slunce a dobrodružství. A nám dospělým přeji co nejvíce přítomných okamžiků, ať už se je chystáme strávit na dovolené v zahraničí, cestách po České republice nebo doma na zahrádce.

Krásné léto

Magdalena Davis

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content