Ojeté pneumatiky a autobaterie můžete zdarma odvézt na sběrný dvůr

Příjemná novinka čeká na všechny majitele aut, kterým dosloužily pneumatiky nebo autobaterie.

Mohou je dovézt na mníšecký sběrný dvůr, kde je jeho pracovníci zdarma převezmou a uskladní pro jejich následný svoz k ekologické likvidaci. Dosud se za odevzdané ojeté pneumatiky i autobaterie vybíraly poplatky, ale od letoška se to mění.
Nový zákon č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností (platí od 1. 1. 2021) má především zabránit tomu, aby nezodpovědná individua vyhazovala ojeté pneumatiky do přírody a tím zatěžovala životní prostředí. Nezpoplatněný zpětný odběr pneumatik má tyto jedince motivovat k tomu, aby je přivezli do sběrných dvorů a umožnili tak jejich ekologickou likvidaci.

Zpětný odběr ojetých pneumatik a autobaterií zdarma platí pro fyzické i právnické osoby (nikoli ale pro pneuservisy či autoservisy).

OTEVÍRACÍ DOBA MNÍŠECKÉHO SBĚRNÉHO DVORA
   
pondělí ZAVŘENO
úterý 8:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00
středa 8:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00
čtvrtek 8:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00
pátek 8:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00
sobota  8:00 – 12:00
neděle + svátky ZAVŘENO

Následný svoz pneumatik a autobaterií ze sběrného dvora k likvidaci zajistí společnost GREEN Logistics CZ s.r.o.

Dva způsoby ekologické likvidace pneumatik:

  • Materiálové zpracování, kdy jsou pneumatiky mechanicky zbaveny příměsí (železný kord, textilie) a rozemlety na granulát, jež je dále využíván přímo jako materiál (stříkaný „tartan“, příměs do asfaltových směsí pro větší teplotní a mechanickou odolnost, příměs do písků dostihových drah pro tlumení nárazů) nebo jako surovina pro výrobu dalších výrobků (např. protihlukové stěny, vysokoodolné podlahové desky, protihlukové a protinárazové podložky pod kolejnice, protiskluzové podložky pro přepravu).
  • Energetické zpracování, kdy jsou odpadní pneumatiky využity jako tuhé alternativní palivo v cementárnách namísto paliv fosilních.

Mníšecký sběrný dvůr najdete na adrese Řevnická 1484. Foto: archiv

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content