Mníškem projde masopustní průvod maškar

Nenechte si ujít tradiční masopustní průvod, který projde Mníškem v sobotu 26. února 2022. Startuje ve 13:30 na farní zahradě.

V pořadí již pošesté ho s přáteli organizujÍ členové spolku ROREJS.

Můžete se těšt na medvěda hrajícího na basu, slamáka, masopusta s ukulele, bábu s nůší, žida s pejzy v kaftanu tlačícího vozík, smrtku hrající na flétnu a spoustu dalších roztodivných masek.
Na všechny v průvodu, kolemjdoucí i hostitele masek čeká spousta legrace, veselých tanečků a chytlavých písniček.

 

MASOPUST je třídenní lidový svátek, který se slavil ve dnech, předcházejícím Popeleční středě (ta letos vychází na 2. března), kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.
Vyvrcholením masopustu byly průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti „maškarádů“, jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny – něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil například medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala takzvaná klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koniŽid s pytlem nebo rancem na zádechbába s nůšíkominík se žebříkemkozel a mnoho dalších.
O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. Od středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidem to však nijak neubíralo na dobré náladě.

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content