Mníšek pod Brdy uctí památku židovských obětí holocaustu

Poslední lednovou neděli pořádá město Mníšek pod Brdy akci s názvem VZPOMÍNKA NA ŽIDOVSKÉ SPOLUOBČANY.

Důstojným způsobem si připomeneme tragický osud 28 židovských spoluobčanů, kteří se stali obětí holocaustu. V roce 1942 byli nacistickou okupační mocí donuceni odejít ze svých mníšeckých domovů do terezínského ghetta, které bylo pro většinu z nich pouze přestupní stanicí do některého z vyhlazovacích táborů.
Nejstaršímu z nich bylo v době odchodu z Mníšku 70 let, nejmladšímu necelých 7 let.

 

„Jedná se o vůbec první větší oficiální vzpomínku na židovskou komunitu, kterou Mníšek pod Brdy organizuje. Židé žili v našem městě téměř dvě století, ale kvůli zrůdné nacistické ideologii byli v roce 1942 donuceni odejít ze svých domovů,“ přibližuje podnět k uspořádání akce mníšecký starosta Petr Digrin a dodává: „Slavnostně odhalíme pamětní desku 28 mníšeckým obětem holocaustu a první dva stolpersteiny. Důkazem toho, že vedle sebe mohou existovat různá náboženství, budou liturgické obřady, které na místě vykonají židovský rabín a římskokatolický kněz. Symbolicky se tak do našeho města po více než 80 letech vrátí modlitby, které se tu kdysi vedle sebe nerušeně konaly.“

Mníšek pod Brdy se připojí k více než šesti desítkám českých měst, kde byly do dlažby vloženy tzv. stolpersteiny (česky též kameny zmizelých). Tyto dlažební kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. První kámen byl položen 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od té doby jich byly celé Evropě instalovány desetitisíce. Od roku 2008 se stolpersteiny nacházejí i v chodnících ve městech v České republice.


Program akce – neděle 28. ledna 2024:

Před městským úřadem (Dobříšská 56):

  • 11:00 – Slavnostní odhalení pamětní desky 28 mníšeckým obětem holocaustu na budově radnice.
  • 11:30 – Slavnostní odhalení dvou stolpersteinů Hugovi a Aloisii Nathanovým.


Ve velkém sálu Pavilonu (u Základní školy Komenského 420):

  • 14:00 – Zahájení
  • 14:15 – Představení publikace (brožury) „Dějiny židovského osídlení Mníšku“, která na základě dostupných pramenů i na základě vzpomínek pamětníků mapuje židovskou komunitu od první písemné zmínky až po jejich odchod z Mníšku v roce 1942
  • 14:30 – Besamim – ukázka izraelských tanců spojená s workshopem pro zájemce z řad publika. Vystoupí členové skupiny Besamim, která se izraelskými tanci zabývá již od roku 1995.
  • 15:00 – Židovské zvyky a ochutnávka tradičních jídel. Přednášku s promítáním povede judaistka Mgr. Jindřiška Rosenbaumová. Na závěr bude připravena ochutnávka tradičních židovských jídel, které připraví kavárna a bistro Tady & Teď.
  • 16:00 – Trombenik – koncert kapely Trombenik, která je považována za nejlepšího interpreta tohoto žánru v rámci ČR. Klezmer je hudební žánr světské židovské hudby, který vznikl v 19. a 20. století. Repertoár vychází především z taneční hudby určené pro svatby a jiné oslavy.


Vstup zdarma.

„Když jsme vzpomínkovou akci připravovali, tak jsme nechtěli, aby měla pouze smuteční charakter, a proto jsme ji pojali více kulturně a společensky. Zatímco dopolední program bude vyhrazen pietě, odpoledne bude věnováno židovským tradicím a zvykům, gastronomii, hudbě i tanci. Chceme naše židovské spoluobčany připomenout také zvesela, prostřednictvím jejich každodennosti, jejich radostí i povinností, které prožívali,“ přibližuje program akce mníšecká místostarostka Daniela Páterová a doplňuje: „Rádi bychom na pestrý program, který zaujme publikum napříč generacemi, pozvali širokou veřejnost. Dozvíte se tu spoustu zajímavých věcí o kultuře i běžném životě lidí židovského původu a vyznání, kteří tu s našimi předky žili v míru a pokoji po několik staletí.“

Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětem holocaustu a proběhne za zpřísněných bezpečnostních opatření.

Finančně ji podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

 

 

 

 

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content