Mníšecká Skalka zažije koncert folkových legend – 12.9.

V sobotu 12. září 2020 vystoupí v Barokním areálu Skalka od 15 hodin folkové legendy: NEZMAŘI a VOJTA „KIĎÁK“ TOMÁŠKO.

Nejdříve Vojta „Kiďák“ Tomáško představí svůj folkový recitál plný veselých i vážných písní o lásce, přátelství, přírodě, víře i naději v lepší svět.
Poté vystoupí kapela Nezmaři, která je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika.

Cena vstupenky v předprodeji: 200 Kč; na místě v den koncertu: 250 Kč.
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v Pokladně MěÚ Mníšek pod Brdy (1. patro) a v mníšeckých kavárnách Malý mnich a Patina House.
On-line si je můžete zakoupit na webových stránkách QRTICKET.

Skupina Nezmaři byla založena v lednu 1978 a o tři později se poprvé probojovala do celostátního finále Porty. Zde ještě nezaznamenala výrazné úspěchy, ale vstoupila do širšího povědomí příznivců české folkové scény.
V roce 1982 skupina získala ocenění Malá Porta, která byla udílena novým nadějným skupinám. A v následujícím roce 1983 již získala jednu z hlavních cen Porty. Hlavní cenu potom skupina získala ještě v roce 1984, a poté se rozhodla již v dalších ročnících nesoutěžit.
V roce 1988 skupina dostala první nabídku na vydání LP desky, která vyšla s názvem „Nezmaři“. V té době byla skupina stále amatérská, členové měli své zaměstnání a hraní brali jen jako zábavu. Od roku 1993 hraje profesionálně a věnuje se koncertování naplno. V roce 2000 skupina několikrát hrála v zahraničí, ale dává stále přednost domácímu publiku, kde není problém s jazykovou bariérou.
Vystupují ve složení: Pavel Zajíc (zakládající člen), Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengulák (oba ve skupině od 1979) a Šárka Benetková (ve skupině od 1990).
Nejznámější písně: Ráno bylo stejný, Musíš jít dál, Bodláky ve vlasech nebo Menuet.
Píseň „Ráno bylo stejný“ z pražského divadla Gong (2019) v najdete na Youtube.

Hudební kritik Jiří Černý o nich napsal: “Nejvytrvalejší stálice českobudějovické folkové líhně a neustálý kandidát na neoficiální prvenství ve sborovém folkovém zpěvu. Dohromady jim to vždy ladí báječně.”

Nezmaři vystupují ve složení (zleva): Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák, Šárka Benetková a Tonda Hlaváč. Zdroj: Nezmari.cz

Vojta „Kiďák“ Tomáško, vlastním jménem Vojtěch Tomáško (* 1947), je trampský a folkový písničkář, zakladatel a bývalý člen známé trampské skupiny Roháči z Lokte, s níž vystupoval od jejího založení až do roku 1984. Je držitelem několika Port. V současnosti vystupuje sólově. Je autorem téměř 300 písní a písňových textů, také celé řady humorných povídek. Jeho písně jsou pilířem repertoáru Roháčů z Lokte, píše i pro další interprety a skupiny, mj. pro Věru Martinovou.
Působil ve skupinách Plížák (Sokolov) a Roháči z Lokte (Loket nad Ohří) i ve dvojici s Lubomírem „Ríšou“ Melicharem.
Nejznámější písně: Česačů bavlny bál, Nebe plné koní, Bílej TIRák, Toulavej, Náklaďák do L.A., Zelená košile, Hádej, kdo tě má rád, Šlapací mlýn aj.
Píseň „Toulavej“ z festivalu Mohelnický Dostavník (2017) najdete na Youtube.

Vojta Kiďák Tomáško v Holešově (2013). Zdroj: Wikipedia

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content