Mníšecká Skalka zažije koncert folkových legend – 12.9.

V sobotu 12. září 2020 vystoupí v Barokním areálu Skalka od 15 hodin folkové legendy: NEZMAŘI a VOJTA „KIĎÁK“ TOMÁŠKO.

Nejdříve Vojta „Kiďák“ Tomáško představí svůj folkový recitál plný veselých i vážných písní o lásce, přátelství, přírodě, víře i naději v lepší svět.
Poté vystoupí kapela Nezmaři, která je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika.

Cena vstupenky v předprodeji: 200 Kč; na místě v den koncertu: 250 Kč.
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v Pokladně MěÚ Mníšek pod Brdy (1. patro) a v mníšeckých kavárnách Malý mnich a Patina House.
On-line si je můžete zakoupit na webových stránkách QRTICKET.

Skupina Nezmaři byla založena v lednu 1978 a o tři později se poprvé probojovala do celostátního finále Porty. Zde ještě nezaznamenala výrazné úspěchy, ale vstoupila do širšího povědomí příznivců české folkové scény.
V roce 1982 skupina získala ocenění Malá Porta, která byla udílena novým nadějným skupinám. A v následujícím roce 1983 již získala jednu z hlavních cen Porty. Hlavní cenu potom skupina získala ještě v roce 1984, a poté se rozhodla již v dalších ročnících nesoutěžit.
V roce 1988 skupina dostala první nabídku na vydání LP desky, která vyšla s názvem „Nezmaři“. V té době byla skupina stále amatérská, členové měli své zaměstnání a hraní brali jen jako zábavu. Od roku 1993 hraje profesionálně a věnuje se koncertování naplno. V roce 2000 skupina několikrát hrála v zahraničí, ale dává stále přednost domácímu publiku, kde není problém s jazykovou bariérou.
Vystupují ve složení: Pavel Zajíc (zakládající člen), Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengulák (oba ve skupině od 1979) a Šárka Benetková (ve skupině od 1990).
Nejznámější písně: Ráno bylo stejný, Musíš jít dál, Bodláky ve vlasech nebo Menuet.
Píseň „Ráno bylo stejný“ z pražského divadla Gong (2019) v najdete na Youtube.

Hudební kritik Jiří Černý o nich napsal: “Nejvytrvalejší stálice českobudějovické folkové líhně a neustálý kandidát na neoficiální prvenství ve sborovém folkovém zpěvu. Dohromady jim to vždy ladí báječně.”

Nezmaři vystupují ve složení (zleva): Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák, Šárka Benetková a Tonda Hlaváč. Zdroj: Nezmari.cz

Vojta „Kiďák“ Tomáško, vlastním jménem Vojtěch Tomáško (* 1947), je trampský a folkový písničkář, zakladatel a bývalý člen známé trampské skupiny Roháči z Lokte, s níž vystupoval od jejího založení až do roku 1984. Je držitelem několika Port. V současnosti vystupuje sólově. Je autorem téměř 300 písní a písňových textů, také celé řady humorných povídek. Jeho písně jsou pilířem repertoáru Roháčů z Lokte, píše i pro další interprety a skupiny, mj. pro Věru Martinovou.
Působil ve skupinách Plížák (Sokolov) a Roháči z Lokte (Loket nad Ohří) i ve dvojici s Lubomírem „Ríšou“ Melicharem.
Nejznámější písně: Česačů bavlny bál, Nebe plné koní, Bílej TIRák, Toulavej, Náklaďák do L.A., Zelená košile, Hádej, kdo tě má rád, Šlapací mlýn aj.
Píseň „Toulavej“ z festivalu Mohelnický Dostavník (2017) najdete na Youtube.

Vojta Kiďák Tomáško v Holešově (2013). Zdroj: Wikipedia

Sdílejte na sociálních sítích

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content