Mníšecká radnice prosadila zachování celoročního provozu osobních vlaků

Mníšecká radnice ve spolupráci s představiteli dalších pěti dotčených obcí (Čisovice, Malá Hraštice, Mokrovraty, Nová Ves pod Pleší a Stará Huť) uspěla ve svých požadavcích vůči Středočeskému kraji na zachování některých osobních vlakových spojů. 

Původní záměr radního Petra Boreckého na razantní omezení provozu na trati 210 Středočeský kraj přehodnotil a vyhověl požadavkům ze strany představitelů dotčených obcí na zachování několika klíčových osobních vlakových spojů jedoucích z Čisovic do Dobříše a zpět. Dalším splněným požadavkem obcí je zachování celoročního víkendového provozu.
Kraj to oznámil na svých webových stránkách dne 30. 8. 2021.

Výsledná podoba utlumení provozu na trati Čisovice – Mníšek pod Brdy – Dobříš bude od 12. 12. 2021 vypadat takto:

  • Zachován bude celoroční víkendový provoz (plán radního Boreckého ze začátku srpna počítal s víkendovým provozem pouze v období takzvaného letního času od dubna do října).
  • Zachovány budou 3 páry spojů v pracovní dny (plán radního Boreckého počítal s úplným zastavením osobní vlakové dopravy v pracovních dnech).
  • Do vybudování zázemí pro vlakové čety na nádraží v Čisovicích (možná v 1. polovině roku 2022) bude v pracovní dny jezdit 5 párů spojů.

“Jsem velmi ráda, že se nám společnými silami podařilo přesvědčit Středočeský kraj, aby svůj postoj přehodnotil a zachoval na železniční trati 210 alespoň částečný celoroční provoz. Pro celou řadu obyvatel našeho města i regionu to má velký význam, protože spoje jim umožní alespoň částečně pokračovat v pohodlném cestování za prací, školou, rodinou i volnočasovými aktivitami. Celá kauza tím ale rozhodně nekončí, chceme v příštích měsících zůstat se Středočeským krajem v kontaktu a analyzovat pravidelné průzkumy železnice i náhradní autobusové dopravy, “ komentuje výsledek mníšecká starostka Magdalena Davis.

Ve směru z Dobříše do Prahy budou zachovány následující spoje v pracovních dnech:

  • Spoje z Dobříše do Prahy:
    2000 (vyjíždí z Dobříše v 3:36), 2002 (4:36), 2004 (6:06), 2006 (7:06), 2018 (16:06).

Ve směru z Prahy do Dobříše budou zachovány následující spoje v pracovních dnech:

  • Spoje z Prahy do Dobříše:
    2001 (vyjíždí z Prahy v 0:30), 2003 (5:25), 2015 (14:25), 2019 (16:25) a 2027 (21:55).

Aktuální jízdní řád s čísly spojů najdete ZDE.

Některé spoje si budou obce nově financovat samy
Na schůzce, která proběhla na mníšecké radnici ve středu 25. srpna 2021, se zástupci dotčených obcí (Mníšek pod Brdy, Čisovice, Malá Hraštice, Mokrovraty, Nová Ves pod Pleší a Stará Huť) dohodli na společném financování dvou klíčových párů spojů jedoucích v pracovních dnech (dva ranní a dva odpolední).
Na jejich provoz budou společně provozovateli, kterým jsou České dráhy a.s., platit nově částku ve výši 2 319 737 Kč ročně (z toho město Mníšek pod Brdy přispěje ze svého rozpočtu zhruba 50 %).
Ostatní spoje bude i nadále ze svého rozpočtu hradit Středočeský kraj.

 

Zástupci dotčených obcí se na mníšecké radnici sešli v průběhu letošního srpna celkem dvakrát, aby nastalou situaci řešili. Poprvé to bylo v pondělí 2. srpna, podruhé poslední srpnovou středu.
Výsledkem obou jednání bylo zformulování požadavků na částečné zachování provozu, na které nakonec Středočeský kraj koncem srpna přistoupil.

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content