Město poskytne seniorům služby Hodinového ajťáka

Většina obyvatel Mníšku pod Brdy již využívá intenzivně vymoženosti informačních technologií, které se stávají nedílnou součástí jejich života. Usnadňují jim komunikaci, získávání informací, ale i kontakt s blízkými, kteří jsou doslova na druhém konci světa. Přesto však zůstává skupina obyvatel, která si v mnoha případech neví rady či tápe, a přitom by i do jejich života mohlo vhodné využití těchto moderních vymožeností vnést nové světlo.

Z toho důvodu vznikl program s názvem Hodinový ajťák, do kterého jsou zapojeni studenti Smíchovské střední průmyslové školy, jejímž ředitelem je mníšecký místostarosta Radko Sáblík. „Naši studenti již několik let pomáhají seniorům v různých programech, včetně Hodinového ajťáka, kterého provozuje Moudrá sovička,“ uvádí Radko Sáblík a dodává „Dostávám pak zprostředkovaně děkovné dopisy od jejich klientů. Daný student dorazí za seniorem přímo domů, a většinou mu pomůže s mnohem více požadavky. Zároveň dochází k vzájemnému poznávání, student těží z životních zkušeností seniora, ten má naopak možnost si popovídat s příslušníkem nastupující generace, který mu mezitím poskytne technickou podporu.“

Vedení města se rozhodlo podpořit tuto činnost ve svém rozpočtu na rok 2020. Student obdrží za hodinu své práce odměnu v hodnotě 200 Kč, z níž 150 Kč uhradí město a 50 Kč zaplatí senior. „Tento systém není naším výmyslem. Navrhl jsem převzít způsob úhrady práce, jak již funguje v tomto programu v jiných regionech. Senior hradí jen menší část nákladů a zároveň tím potvrzuje, že v tomto rozsahu byla práce skutečně vykonána,“ vysvětluje Radko Sáblík.

Služba bude spuštěna od druhé poloviny března 2020 a bude ji koordinovat sociální pracovník městského úřadu Bc. Lukáš Říha, který se tak stane prostředníkem a garantem serióznosti jak pro seniory, tak pro studenty. To je velmi důležité z toho důvodu, aby se někdo nepokusil zneužít důvěry jedné ze stran. Pochopitelně, až se senior blíže seznámí se studenty poskytující tuto službu, může jim již zavolat přímo a domluvit si s nimi další návštěvu bez prostředníka.

„Pro naše seniory lze udělat mnohé. Kromě Hodinového ajťáka jsem třeba na pobočce České spořitelny učil zájemce, jak používat internetové bankovnictví. A díky našim návštěvám začalo být mnoho seniorů v každodenním kontaktu se svými dětmi či vnoučaty, kdy s nimi mohou hovořit přes nastavenou kameru, prohlížet si jejich fotografie, videa. Anebo nacházet rozptýlení a zajímavé informace na internetu,“ říká student Smíchovské střední průmyslové školy a občan Mníšku pod Brdy Jakub Ráž.

Celý projekt si samozřejmě bude muset postupně získat důvěru i mezi dříve narozenými občany. A nakonec nemusí zůstat jen u nich.

„Pokud se tato služba osvědčí, můžeme v budoucnu uvažovat o jejím rozšíření. Třeba pro matky s malými dětmi, které díky pomoci mladých ajťáků mohou například získat dovednosti a podmínky pro práci z domova,“ upozorňuje starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis.

HODINOVÝ AJŤÁK – SLUŽBA PRO DŘÍVE NAROZENÉ

Jste senior (65+), nebo držitel průkazu ZTP, či ZTP/P a chcete využít služeb Hodinového ajťáka?

Kontaktujte Bc. Lukáše Říhu na: tel.: 318 541 910, nebo na emailu: lukas.riha@mnisek.cz

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content