Bude stát v Edenu plánovaná obytná věž?

Mníšek pod Brdy se opět potýká se situací, kdy ze skříní vylézají kostlivci z let dávno minulých a současnému vedení města nezbývá, než zděděné problémy konstruktivně řešit.

Tato kauza se táhne již od roku 2008, kdy byla v rámci územního rozhodnutí lokality plánovaného sídliště Eden (č. j. SÚ 14764/08-1431/2008) naplánována i výstavba tzv. obytné věže, objekt SO14. Tento projekt má dosud platné stavební povolení vydané zdejším stavebním úřadem (č. j. SÚ 8287/09-919/2009-Hra). Na stavbu obytné věže navazuje krček s komerčními prostory, který propojuje objekt s naproti stojícím bytovým domem SO13.

Vizualizace plánované věže z projektové dokumentace developera

Lokalitu Eden stavěla firma OS Real, s.r.o. a kromě výstavby této obytné věže dovedla zbytek do úspěšné kolaudace. Kolaudace bytových domů (objekty SO10 a SO11) proběhla 4. 3. 2011 pod č. j. SÚ 1852/11-1412/2010-Hra a kolaudace objektu SO12 a SO13 pak 23. 8. 2012 pod č. j. SÚ 6020/12-970/2012-Pet.
Ke stavbě obytné věže nedošlo, byť celková stavba byla započata a lidé, kteří si zakoupili byty v bytovkách okolo, byli o budoucí stavbě informováni. Firma OS Real, s.r.o. nakonec tento projekt i s územním rozhodnutím a stavebním povolením prodala firmě Sport Pro Eden, s.r.o.
Nový stavebník má zájem stavbu dokončit a nyní žádá o určité úpravy projektu a za jejich odsouhlasení nabízí městu benefity pro místní obyvatele. Je to zejména vybudování 20 parkovacích míst navíc, příspěvek na ČOV a také vybudování víceúčelového hřiště pro místní mládež. Toto hřiště bylo navrženo jako součást původního projektu, ale vybudováno nikdy nebylo. 
V obytné věži bylo (podle prezentace developera) původně navrženo šest nadstandardních bytů 3+kk (každý přes 117 m2) a to od čtvrtého podlaží výše. V nižších patrech měly být komerční prostory, obchody a kanceláře. Developer nyní přišel s úpravou, kdy kromě prvního nadzemního podlaží je v celém objemu stavby navrženo 44 malometrážních bytů 1+kk a úplně zmizel napojovací krček. Podle tvrzení developera nemá za povinnost přistavět žádné parkovací místo, všechna parkovací místa již byla vybudována v předchozích etapách výstavby projektu Eden. Tato tvrzení radnice ověřuje s odborem dopravy v Černošicích.

Věž by měla stát na travnaté ploše. Foto: autor

Nyní probíhá anketa mezi členy SVJ přímo dotčených budoucí stavbou a také mezi lidmi bydlícími naproti ve starší zástavbě v ulici Ke škole. Cílem je zjistit názor obyvatel na stávající situaci a také jejich názor na ústupky investorovi, které jsou specifikovány výše. Už nyní je ale patrné, že za největší vadu na projektu považují zvýšení automobilového provozu a budoucí zhoršení parkování pro stávající obyvatele celé lokality. Město s developerem i proto stále jedná.
Na zasedání Zastupitelstva města Mníšek pod Brdy 16. 6. 2021 v budově Pavilonu ZŠ Komenského 420 bude přítomen i zástupce developera, na kterého se občané budou moci obracet se svými dotazy a připomínkami a také vedoucí Stavebního úřadu v Mníšku pod Brdy. Celá situace nás vůbec netěší a radnice bude další postup i nadále konzultovat s občany města.
Kolaudační souhlas pro objekty SO10, SO11, SO12 a SO13 je k dispozici na vyžádání podle zákona č. 106/1999 Sb.

Michal Kroutil

Sdílejte na sociálních sítích

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content