Navigace

Obsah

Stránka

  • 1

TZ, veřejná sbírka Skalecké kapličky zahájena !


Město Mníšek pod Brdy
2Dobříšská 56
252 10 Mníšek pod Brdy

Tisková zpráva
22. května 2010
 
Veřejná sbírka zahájena !
 
SKALECKÉ KAPLIČKY
 
1
 
Město Mníšek pod Brdy, ve spolupráci s Římskokatolickou farností sv. Václava v Mníšku pod Brdy a o.s. OÁZA, vyhlašují veřejnou sbírku Skalecké kapličky. Sbírka byla zahájena 20. června 2010 a potrvá nejdéle tři roky.
 
Byl zpracován koncept, vyřízeny všechny zákonné formality a nyní už jsme obdrželi osvědčení o konání sbírky. To nám dává možnost zveřejnit číslo bankovního účtu, který byl speciálně pro sbírku otevřen: 30031-388055349/0800. Věříme, že sbírka Skalecké kapličky bude úspěšná“, dodává Petr Digrin, starosta města, k organizaci veřejné sbírky.
 
Po příchodu nového faráře, p. Jana Dlouhého, dostal záměr oprav kapliček nový impuls. Římskokatolická farnost Mníšek pod Brdy, ve spolupráci s Městským kulturním střediskem a sdružením Oáza, za podpory města, vyhlásila  další ročník soutěže dětských výtvarných prací s tématem výzdoby křížové cesty na Skalce. Tento nápad navazuje na původní myšlenku, která se zrodila v červenci 2000 při setkání s kardinálem Miloslavem Vlkem. Původním záměrem bylo uvést kapličky křížové cesty na Skalce do povědomí široké veřejnosti a později na tomto základě získat finanční prostředky, potřebné k definitivnímu vyzdobení kapliček.
 
Starosta města, Ing. Petr Digrin, Ph.D., sbírku představuje: „Sbírka se koná pro účely celkové revitalizace areálu a rekonstrukce křížové cesty. Dali jsme si za cíl postupně stavebně stabilizovat a opravit všech 14 kapliček. V konečné fázi pak budou kapličky vyzdobeny sakrálními uměleckými prvky. Uvažujeme o kovářských prvcích nebo např. keramické mozaice“.
 
P. Jan Dlouhý, farář mníšecké farnosti, věří, že sbírka zaujme nejen všechny patrioty: „Barokní areál je jedinečný nejen pro věřící, ale také jako vzácná kulturní památka, která je navíc velmi citlivě a ohleduplně zasazena do krajiny, jako její pevný a přirozený prvek. I proto je dobré věnovávat se dalším opravám a kapličky už péči potřebují“.
 
Na podporu sbírky budou organizovány kulturní, společenské i sportovní akce, koncerty, přednášky a soutěže. Přispět mohou všichni, komu není historie a význam Skalky lhostejný a to např. přímo na konto, prostřednictvím pokladniček, které budou na různých místech města, na pokladně města, v Městském kulturním středisku nebo přímo na Skalce, v klášteře.
 
 

22. 6. 2010 Zobrazit méně

Stránka

  • 1