Mníšecká knihovna pořádá dvě výstavy z českých dějin

Květen letošního roku přinesl dvě významná výročí z českých dějin: úspěšnou vojenskou operaci Anthropoid (1942) a půlkulaté výročí narození české a uherské královny Marie Terezie (1717).

K oběma výročím byly připravily knihovnice Tereza Bauerová a Nikola Bláhová dvě zajímavé výstavy v budově mníšecké knihovny.

Anthropoid
Před 80 lety byl v Praze spáchán úspěšný atentát na zastupujícícho říšského protektora Reinharda Heydricha. Tato nejvýraznější akce československého odboje výrazně ovlivnila nejen dění na území Protektorátu Čechy a Morava, ale také v celé okupované Evropě. Likvidace 3. nejvýše postaveného muže Německa znamenala mj. odvolání podpisů obou západních mocností (V. Británie a Francie) na Mnichovské dohodě a otevřela cestu k obnovení ČSR v hranicích před rokem 1938.
Výstava se zabývá osudy členů výsadků Anthropoid, přípravou a realizací atentátu, ale i německým terorem v sobě tzv. hedrichiády. Probíhá v přízemí knihovny a obsahuje 20 panelů.

Výstava Anthropoid v přízemí městské knihovny

 

Marie Terezie
Před 305 lety se narodila Marie Terezie (žila v letech 1717-1780), jediná vládnoucí žena na českém trůnu, která za svou čtyřicetilou vládu zásadním způsobem změnila poměry na území celé monarchie. Iniciovala celou řadu reforem, které nejen modernizovaly habsburskou říši, ale také zahájily cestu k obrození českého národa.
Výstava ukazuje Marii Terezii jako reformátorku v mnoha oblastech: školství, financí, vojenství, ale třeba i včelařství amnoh dalších. Obsahuje 16 panelů a můžete ji vidět na schodišti vedoucím do 1. patra knihovny.

Obě výstavy by měly v městské knihovně probíhat až do konce září 2022.

Výstava Marie Terezie na zdech schodiště do 1. patra

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Něco se vám na webu nelíbí nebo chcete jinak? Zašlete nám vaše přípomínky pomocí tohoto formuláře.
Skip to content